Gözde Arpacık Çıkması Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Gözde Arpacık Çıkması Belirtileri ve Tedavisi

Gözde arpacık çıkması, insanlarda meydana gelen çok ciddi sorunlardan biridir. Özellikle meydana gelen arpacık ağrılarının yanı sıra meydana gelen estetik problemler insanların gözde arpacık problemi ile sorun yaşamasına neden olmaktadır. Gözde çıkan arpacık problemi, hemen hemen her yaşta görülebilen bir durumdur. Bu nedenle çocuklarda ya da yetişkinlerde özellikle çıkan bir hastalık değildir. Gözde oluşan arpacıklar, ilk zamanlarda aşırı ağrıların oluşmasına neden olur. Oluşan arpacık ağrıları, daha çok gözün kırpılmasıyla ortaya çıkar. Bunun yanında kişi aynaya bakıldığında kirpiklerin dip kısımlarında çıkmış olan kırmızı şişlikleri kişide ciddi rahatsızlıklara neden olur. Gözde çıkan arpacık, aslında insanlarda ara ara oluşum göstererek kendiliğinden iyileşebilmektedir. Bir nevi kronik bir rahatsızlık gibi ortaya çıkan bu durum sürekli arpacık sorunuyla karşılaşan insanlarda belirtilerini net bir şekilde gösterebilir. Gözde çıkan arpacık, az da olsa ağrılara neden olur. Fakat bu durum arpacığın zararlı bir rahatsızlık olduğunu göstermez. Bu nedenle estetik görünüme özen göstermeyen insanlar için gözde çıkan arpacık çok büyük önem arz etmez.

Gözde çıkan arpacık neden olur?

Göz kapağında oluşan enfeksiyonlar: İnsanlarda meydana gelen gözde arpacık çıkması sorununun en büyük nedeni göz kapağındaki enfeksiyonlardır. Bu enfeksiyonlar ise en çok göz kapağının üzerinde bulunan yağ bezlerinin tıkanmasından kaynaklanmaktadır.

Bakteriler: Özellikle hijyen eksikliği problemi yaşayan insanlarda göz ve çevresinde bakteri oluşumu artar. Bunun yanı sıra insanların çalıştıkları iş nedeniyle bakteri oluşumu çok yaygın bir hale gelebilir. Bu durumda da bakteriler gözde arpacık çıkması problemine neden olur.

Vitamin eksikliği: En çok çocuklarda görülen arpacık sorunlarında bu durum söz konusudur. Bazen vitamin eksikliği yaşayan diğer insanlarda da bağışıklık sisteminin vücudu koruyamamasına bağlı olarak arpacık oluşumu meydana gelebilir.

Makyajın iyi temizlenmemesi: Kadınların günlük olarak yaptıkları makyaj nedeniyle göz kapakları da dahil tüm bölgelerde kimyasal maddeler bulunur. Bu maddeler temiz bir şekilde temizlenmediğinde göz kapaklarında yağ bezleri tıkanır ve bu nedenle gözde arpacık çıkması durumu meydana gelir.

Aşırı stres ve diğer duygusal durumlar: Günümüzde artmış olan iş yükü nedeniyle stres durumları da ciddi bir şekilde artmaktadır. Bu nedenle insanlarda gözde arpacık çıkması görülebilmektedir.

Bu nedenlerin haricinde akneler, gözün temizlenmemesi, fiziksel olarak yatkınlık, ergenlik dönemi, yağlı besinler, düşük bağışıklık sistemi gibi durumlar gözde arpacık çıkması rahatsızlığının nedenleridir.

Gözde çıkan arpacık için yapılabilecek tedaviler

Bu gibi durumlarda doktorlar genellikle hastalarına evde bazı uygulamalar yapmalarını söylemektedir. Bunun için hem kişilerin hem de doktorların yapabildikleri birçok tedavi bulunmaktadır. Bunun için eğer durum çok acil değilse ilk tedavi kişi kendisi yapar. Kişinin yapacağı en önemli şey sıcak komprestir. Kişi sıcak suyla bir bezi ıslatarak en az 5 dakika kadar arpacığa bastırmalıdır.

Bu rahatsızlığın bir diğer tedavisi ise doktorların uygulayacağı antibiyotik tedavisidir. Bu tedavi eğer işe yaramazsa geriye sadece cerrahi operasyonlar kalmaktadır. Bu şekilde gözde çıkan arpacık kontrol altına alınabilir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Popüler İçerikler

Arpacık Nasıl Geçer?

Arpacık Nasıl Geçer?

Editörün Seçtiği

Arpacık Tedavisi

Arpacık Tedavisi

Haber Bülteni