Arpacık Başlangıcı Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Arpacık Başlangıcı Belirtileri ve Tedavisi

Arpacık Başlangıcı, Gözünüzü her kırpıp açtığınızda göz kapağınızda bir acı hissediyor iseniz arpacık çıkacak demektir. Hemen aynaya bakın kirpiklerinizin dibinde kırmızı renkte şişlik var mı işe bu ağrısından dolayı size rahatsızlık veren ve göze çok da hoş görünmeyen görüntüye yol açar. Genellikle kirpik dibi veya burada bulunan bezelerin oldukça fazla ya da bakteri gibi nedenler ile zamanla tıkanarak iltihap oluşturmasından dolayı arpacık çıkar. Gözde batma, kızarıklık, ağrı, sulanma ve batma gibi oldukça rahatsız eden belirtiler göstermektedir. Göz ışığa karşı oldukça duyarlı bir organdır. Arpacık çoğunlukla da göz kapağını hemen üstünde dıştan bakıldığında görünür biçimde olur ancak bazı kişilerde ise göz kapağının derisinde de çıkması mümkün olur.

Arpacık Başlangıcı Nedenleri?
 • Bağışıklık sistemini olumsuz yönde etkileyen ilaç kullanımı
 • Göz kapağında bulunan yağ bezesinde enfeksiyon
 • Stres
 • Fiziksel yatkınlık
 • Stafiokok bakteri
 • Çok aşırı yağlı yemek
 • Blefarit (Göz kapaklarında iltihap oluşması)
 • Seboreik dermatit (Oldukça yaygın olan bir cilt rahatsızlığı)
 • Vitamin azlığı
 • Akne rozasea isimli yağ bezlerini alakadar eden bir cilt rahatsızlığı
 • Yapılan makyajın çok iyi temizlenmemesi
 • Bahar alerjisi
 • Ergenlik çağında olma
Evde Arpacık Başlangıcı İçin Tedavi Nasıl Yapılır?

Arpacık kullandığınız herhangi bir özel ilaca ya da tedavi yöntemine gerek duymadan en az bir iki hafta içinde içerisinde oluşan iltihabın akması ile kendiliğinden iyileşir. Ancak bir hafta sonucunda gözde arpacık daha iyileşmedi ise derhal doktora gidin. Çıkan arpacığı asla siz patlatmayın yoksa çok daha kötü sonuçlar ortaya çıkar. Bunu yapmak yerine evde sıcak kompres uygulayın çok daha iyi olur.

Sıcak Kompres, Öncelikle bir bezi sıcak su ile ıslatın. Fakat su gözünüzü yakacak kadarda çok sıcak olmamasına dikkat edin. Sıcak kompresi tam beş, on dakika kadar arpacık çıkmış olan gözünüzün üstünde tutun. Bu işlemi arpacık geçene kadar gün içinde en az üç, dört defa yapın. Sıcak kompres sayesinde çıkan arpacık da oluşan iltihabın akmasını sağlayarak daha erken iyileşmesine yardımcı olursunuz. Aynı zamanda göz bölgenizin temizliğine de çok dikkat edin. Çıkan arpacık geçene dek makyaj ile kontak lensten uzak durun.

Arpacık Başlangıcı Nasıl Önlenir?

Her kişinin hayatında bir defada olsa gözünde arpacık kesin çıkmıştır. Bu durum kendini çok sık tekrar ediyor ise mutlaka bir göz doktoruna gidin. Doktorunuz göz temizliğinize çok dikkat etmeniz gerektiğini söyler. Özellikle de sabahları yüzünüzü yıkar iken veya banyo yaparken temiz bir bezin üstüne bebek şampuanı dökün ya da temizleme mendilleri kullanarak kirpik diplerini temizleyin. Gözlerini asla kirli eller ya da kirli havlular ile kurulamayın. Eğer arpacığa sebep olan alerjiniz, göz rahatsızlığını ya da cilt hastalığınızın olup olmadığını bilmek için cilt doktoruna giderek muayene olun.

Arpacık Başlangıcı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Arpacık Çiçeği Bakımı

Arpacık Çiçeği Bakımı

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Arpacık Tedavisi

Arpacık Tedavisi

Arpacık Sarımsak Uygulaması Nasıl Yapılır?

Arpacık Sarımsak Uygulaması Nasıl Yapılır?

Dış Arpacık Nasıl Oluşur?

Dış Arpacık Nasıl Oluşur?

Göz Kapağı Arpacık Belirtileri ve Tedavisi

Göz Kapağı Arpacık Belirtileri ve Tedavisi

Arpacık Nasıl Geçer?

Arpacık Nasıl Geçer?