Arpacık Duası Okunuşu ve Anlamı
13 Temmuz 2024

Arpacık Duası Okunuşu ve Anlamı

Arpacık Nedir?

Arpacık, göz kapağında oluşan, genellikle kirpik diplerindeki bir enfeksiyonun neden olduğu sivilce türü bir şişliktir. Bu şişlik aslında iltihap dolu bir apsedir ve çoğu insanda Stafilokok isimli bakterinin sebep olduğu göz enfeksiyonundan kaynaklanır. Gözde acı, ağrı, sulanma, batma, kızarıklık ve kaşıntı gibi belirtiler gösterir. Göz ışığa karşı duyarlı hale gelebilir. Arpacık genellikle göz kapağında, dışarıdan görülebilecek bir şekilde yer alır ama bazı kişilerde göz kapağının içinde oluşması da mümkündür.

Arpacık Duası ve Önemi

Arpacığı olan kişinin bu duayı okuması çok makbuldür. Gözleri rahatsız olan kişilerin bu salavat-ı şerifeyi okuması şifadır. Sadakatle bu salavat-ı şerifeyi okuyan kişinin gözlerinin nuru artar ve görme gücü ziyadeleşir.

Arpacık Duası

'Allahümme inni es'elüke ve eteveccehü ileyke bi haybiykel mustafa indeke ya habiybena ya muhammedü inna netevesselü bike ila rabbike feşfa'lena ındel mevlel azıymi ya nı'mer rasülüt tahir. Allahümme şeffi'hü fina bi cahihi indek. Allahümme vec'alna min hayril müsalliyne vel müsellimiyne aleyhi ve min hayril mükarrabiyne minhü vel varidiyne aleyh ve min ahyaril mühibbiyne fihi vel mahbübiyne ledeyh ve ferrıhna bihi fi arasatil kıyameti vec'alhü lena deliylen ila cennetin neıymi bi la meunetin ve la meşekkatin ve la münakeşetli hısabi vec'alhü mukbilen aleyna ve la tec'alhü ğaıben aleyna vağfir lena ve li cemiy'ıl müslimiynel ahyai minhüm vel meyyitiyne ve ahıru da'vana enil hamdü lillahi rabbil alemiyn.'

Duanın Anlamı

'Allah'ım, Resul'ün Mustafa hürmetine senden niyaz ediyorum, sana yöneliyorum. Ey hepimizin sevgilisi olan Muhammed, ey en temiz ve güzel Peygamber, bizler senin Rabbine vesile ediyoruz, sen de yüce Allah nezdinde bize şefaatçi ol! Rabbim, Nezd-i ilahindeki kadr-ü kıymeti hürmetine onu bizlere şefaatçi kıl! Allah'ım, bir de bizi Resulüne en iyi salat ve selam okuyanlardan, ona en iyi yaklaşanlardan ve yönelenlerden, onu sevenlerin en başında gelenlerden ve onun yanında sevilenlerden eyle! Kıyamet meydanında onun hürmetine bizi sevindir, sıkıntısız ve zahmetsizce ve hesaba en ince detaylarına kadar çekilmeksizin Neıym cennetine giderken, onu bize rehber eyle! Onun bize yönelmesini ve o bizden memnuniyetsizlik duymasın! Bizleri ve hayatta olsun, olmasın bütün müminleri affeyle! Alemlerin Rabbi olan Allah'a hamdolsun!'

Ekstra Bilgiler ve Önlemler

Arpacık oluşumunu önlemek için bazı hijyen kurallarına dikkat etmek önemlidir:

  • Ellerinizi sık sık yıkayın.
  • Gözlerinizi kirli ellerle ovuşturmayın.
  • Göz makyajınızı yatmadan önce mutlaka temizleyin.
  • Başkalarının havlu, yastık kılıfı veya makyaj malzemelerini kullanmayın.

Arpacık rahatsızlığı geçiren kişilerin, eğer şikayetleri devam ederse bir sağlık uzmanına danışmaları önemlidir. Bu sayede doğru tedaviye yönlendirilebilirler.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

dua

22 Mayıs 2024 Çarşamba

duayı okudum arpacık hemencecik geçti. teşekkürler

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Rica ederim, dua. Geçmiş olsun, sağlıklı günler dilerim.

2. Cevap
cevap

Enes

Merhaba, kardeşimde gözünde arpacık çıktığında bu duayı bulmuş ve okumuştu geçmişti arpacığı.

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Arpacık Nasıl Geçer?

Arpacık Nasıl Geçer?

Editörün Seçtiği

Arpacık Neden Çıkar?

Arpacık Neden Çıkar?

Haber Bülteni